0543 621 8077     0543 621 8077
kilitliparke@gmail.com     Talep Formu
0543 621 8077     0543 621 8077     kilitliparke@gmail.com     Talep Formu
Profesyonel Kilitli Parke Taşı!

Karo Taşı

08 Ekim 2016     687 Görüntüleme

Kiremit, seramik, metal, cam gibi sert olarak tanımlayabileceğimiz malzemelerden üretilen karo taşı, birçok farklı amaç ve yerde kullanılmaktadır. Önceleri çatılarda daha çok kullanılagelen gelen bir taş iken şimdilerde yerlerde, duvarlarda veya tavanlarda görülebilmektedir. Yapılan kazı çalışmalarında eski yunan eserlerinin çatılarında da kullanıldığı ortaya çıkan bir ürün olmakla birlikte birçok farklı malzemeden de yapılabilir. Çatılarda önceleri kilden yapılan karo taşlarının şimdilerde daha çok betondan yapıldığı söylenebilir. Özellikle yağmurdan korunmak için kullanılmaktadır. Ayrıca yerlere uygun şekilde döşenerek bir mozaik oluşturma işlemi de yapılmaktadır. Granit, mermer gibi taşlar ile birlikte güzel bir görüntü verdiği de yine söylenebilir.

Kullanıldığı yere göre isimlendirilen karo taşları, genel anlamda yer karoları, duvar karoları, çatı karoları, dekoratif karolar gibi ayrılabilir. Yer ve duvar karoları seramikten olabileceği gibi camdan da yapılmaktadır. Zorlu bir presleme döneminden geçerek üretilen taşların kullanım yerine göre birçok değişkenliği de mevcuttur. Tavanda kullanılmakta olan karolar ise genel itibariyle diğerlerine kıyasla daha hafif malzemelerden yapılmaktadır. Ahşap, alçı, strafor gibi malzemelerin kullanılmasıyla elde edilen tavan karoları, ev içinde birçok faydayı da beraberinde getirmektedir. Tavan için güzel bir motif olan karo taşı, ısı ve ses yalıtımı da sağlamaktadır. Daha çok bu nedenler ile tercih edilen tavan karoları, aynı zamanda kullanışlı olmaktadır. Bununla birlikte evde tarihi bir atmosfer yaratmakta mümkün olmaktadır. Kullanılan malzemeler ile Osmanlı havası estirilebilir. Bilinmelidir ki Osmanlı zamanında çini ile yapılan önemli karolar vardır. Birçok tarihi mekânda kullanılmış olan karolara en iyi örnek Kudüs’te bulunan Kubbetü’s Sahra isimli Osmanlı eseridir.  Asma tavanlar içinde özel karo çeşitleri mevcuttur. Daha hafif ve farklı malzemelerden yapılan karoların yanında yontma sonucu elde edilen karolarda kullanılabilir.

Dekoratif karolar olarak isimlendirilen karo taşları ise daha çok motif olarak kullanılmaktadır. Süsleme amacıyla yapılmakta olan bu karo taşı, ev duvarlarında, havuzlarda, bahçede, şömine altlarında hoş bir görüntü verebilir. Yine bu dekor işlemlerinde de birçok farklı malzeme istenen durumu göre kullanılmaktadır. Modern süsleme ya da tarihi süslemenin yanında egzotik süslemelerde yapılabilir. Birçok önemli müzede sergilenmekte olan birçok tarihi eserde ve yapıtta karo taşları ile yapılmış dekoratif süslemeler görmek mümkündür. Doğal taşlarında aralarda kullanıldığı ve çok gizemli bir hal alan yapıtlarda kullanılan taşların dışında seramik mozaiklerde de rastlanılabilir. Birçok farklı amaç için kullanılabilir bir ürün olan karo taşlarının tercih edilme sebebinin yanında malzemenin de önemli olduğu unutulmamalıdır. Kullanılan yere göre uygun malzeme seçimi yapılmalıdır. Aksi bir durumda telafisi zor durumların ortaya çıkma ihtimali olabilmektedir. Tavanlarda ağır malzemelerin kullanılması ya da süsleme için yanlış malzemenin kullanılması durumları çok sık olmaktadır. Bu nedenle öncelikle yapılacak yer ve malzeme seçimi iyi yapılmalıdır. 

Karo taşı

karo taşı 2

karo taşı

karo taşı ustasıBİLGİLENDİRME

 

 

Karo Taşı
NEDEN KILITLIPARKETASI.COM
ETİKET BULUTU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HİZMETLER