0543 621 8077     0543 621 8077
kilitliparke@gmail.com     Talep Formu
0543 621 8077     0543 621 8077     kilitliparke@gmail.com     Talep Formu
Profesyonel Kilitli Parke Taşı!

Ankara parke taşı

14 Ocak 2018     675 Görüntüleme

Özellikle yol, kaldırım, park gibi çok sık yapılan yerlerde kullanılagelen düzgün taşa denilmektedir. Taşın yontulması ile elde edilen parke taşının tarihi çok eski dönemlere dayanmaktadır. Dünya’nın birçok farklı yerinde yapılan kazılarda en fazla ortaya çıkan taşlardan olan Ankara parke taşı, günümüzde farklı şekillerle ve yöntemler ile de yapılmaktadır. Bu yönüyle kullanım tarzı ve şeklinde değişiklik gösterdiği öngörülebilir. Eski zamanlarda taşın kolay bir şekilde yontulmasıyla elde edilirken artık büyük tesislerde modern baskı makinelerinde beton malzemelerden üretilmektedir. Bu yönüyle kullanım amacı da zorunluluktan ziyade estetik olmuştur. Peyzaj alanında çok sık kullanılan parke taşı, bir tür süsleme motifi olarak isimlendirilebilir. Beton parke taşlarının hem estetik açıdan güzel olması hem de daha ucuz bir maliyete sahip olmasından dolayı daha çok tercih edildiği söylenebilir. Çok farklı parke taşlarının üretilmesi çeşitliliği de sağlamaktadır. Kilit parke taşı, siyah boyalı parke taşı, beyaz boyalı parke taşı, kırmızı boyalı parke taşı gibi farklı tonları bulunmaktadır. Bunların özelliklerine ve farklılıklarına bakarsak ufak değişiklikler görebiliriz. 6cm, 8cm, 10cm gibi farklı kalınlıklara sahip olan parke taşlarının kullanım amacına göre en uygun olanının tercih edilmesinde yarar vardır. Yol çalışmalarında çok kalın parke taşlarının kullanılması daha büyük sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Hemen hemen bütün bölgelerinde deprem riski bulunan bir ülke konumunda olan Türkiye’nin yapılarında en çok kullanılan yapı malzemesi betondur. Özellikle daha güvenilir ve sağlam yapılar için mutlaka kullanılması gereken beton, bu alanda da bulunmaktadır. En uzun dayanıklı ve kullanışlı taş olarak beton parke taşı öne çıkmaktadır. Bu nedenle şehir içi yollarda, araç park yerlerinde, kaldırımlarda, ticaret merkezlerinde, fabrika bölgelerinde beton parke taşı kullanılmaktadır. Ağır yüklere oldukça dayanıklı olan Ankara parke taşı, bunların yanında dekoratif amaçla da bazı yerlerde kullanılır.

Parke taşının döşenmesi ile dekoratif ve estetik bir yapının oluşturulması için bir unsura daha ihtiyaç duyulabilir. Kaplama malzeme olarak kullanılan parke taşının bittiği yerlerin belli olmasını sağlamak için en fazla kullanılan malzeme bordür taşlarıdır. Park ve bahçelerin kenar kısımlarına bordür taşı konulabileceği gibi kaldırım kenarlarına da döşenebilir. Bu sayede parke taşı nerede başlayıp nerede bittiği belli olurken hoş bir görüntünün de ortaya çıktığı söylenebilir. Değişik renklerde ve şekillerde üretilebilen bordür taşları, her parke taşı çeşidine göre de özel olarak yapılmaktadır.

Bunun dışında bazı yerlerde bulunmuş olan tarihi yapıların aynı kalabilmesi için de parke taşı kullanımı gerçekleştirilebilir. Bazı tarihi ilçe ve köylerde yolların parke taşından yapıldığı görülebildiği gibi çok eski yerleşim yerlerine ait olan yapıların çeşitli yerlerinde de tercih edilmektedir. Yapıya daha eski bir hava katan Ankara parke taşı, tarihinden aldığı kültür mirasını da bu yolla devam ettirmektedir.

ankara parke taşıBİLGİLENDİRME

 

 

NEDEN KILITLIPARKETASI.COM
ETİKET BULUTU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HİZMETLER